Ako zmením nepokojný spánok štvorročnej dcérky?

Zodpovedané
12. máj 2019

Dobrý deň,

moja štvorročná dcéra v posledných dňoch veľmi nepokojne spí. Zaspí normálne, ale po nejakých 3-4 hodinách začne vystierať nohami, mrviť sa a mrnčať. Keď sa jej opýtam, či ju niečo bolí, nereaguje a hneď spí ďalej. No o chvíľu sa to opakuje a trvá to skoro celý zvyšok noci.

Ráno si nič nepamätá a cez deň je úplne v pohode. Neviem, či to môže súvisieť, ale je aj prechladnutá. Pred časom sme riešili čosi podobné, keď sa v noci sťažovala na bolesti prstov na nohách a zákolennej jamke, museli sme masírovat, natierať.

Je takýto problém v tomto veku normálny?

Súvisí to s dozrievaním nervovej sústavy?

Ďakujem

Dobrý deň,

súvisí to so štádiom spánku - niečo sa jej sníva. Nie je to potrebné nijako riešiť.

U detí predškolského veku vzhľadom k postupnému vývoju ich nervovej sústavy sú bežné rôzny nočné prejavy - od takých aké popisujete, cez námesačnosť, hovorenie zo spánku, až po nočné desy. Základom v manažmente je upokojenie dieťaťa v noci a zabezpečenie bezpečného prostredia na spánok. Dieťa si na nočné epizódy nepamätá.

Bolesti nožičiek aj keď nie sú úplne typické na miestach, ktoré popisujete, nakoľko po masáži ustúpili vyzerajú ako rastové bolesti.

Ak by bolesti nožičiek pretrvávali dlhšie, tak je potrebné aspoň vyšetrenie krvného obrazu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas