Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako zmierniť rastové bolesti?

Zodpovedané
2. okt 2019

Dobrý deň,

môj 3,5 ročný syn sa sťažuje na bolesť v nožičkách. Predpokladáme, že ide o rastové bolesti. Tiež som nimi ako dieťa trpela. Inak mu nič nie je. Na svoj vek je dosť vysoký.

Ako mu pomôžem, aby nemal bolesti?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

rastové bolesti sú bolesti, ktoré najčastejšie postihujú dolné končatiny, výskyt medzi deťmi je až do 20% vo veku 3 – 14 rokov.

Najčastejšie sa objavujú večer, v noci, dokonca niekedy sú príčinou budenia sa zo spánku. Pomerne častý je súvis s námahou a športovou aktivitou.

Postihnuté sú stehienka, predkolenia, päty. Prognóza je dobrá, bolesti sa postupne zmierňujú a nakoniec z nich deti „vyrastú“. Pri nejasnostiach sa typicky robí krvné vyšetrenie (u dcérky plánované) evidentne rtg vyšetrenie, ktoré sú pri tomto type bolestí negatívne.

Dôležitá je trpezlivosť rodiny a detičiek. Na zmiernenie bolesti sú vhodné masáže, ktoré dieťa upokoja a pomáhajú, v krajných prípadoch je možné podávať nesteroidné antiflogistiká (Paracetamol, Ibuprofen) - niekedy stačí večerná dávka.

Bolesti nôh však môžu byť spôsobené aj inou príčinou. Taká najobávanejšia je onkologické ochorenie, preto ak má lekár nejasnosti si spraví aspoň odber krvného obrazu.

V prípade, že klinicky ide o rastové bolesti žiadne ďalšie vyšetrenia nie sú potrebné.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas