Ako znížiť frekvenciu dojčenia počas noci u ročného syna?

Zodpovedané
13. jan 2023

Dobrý deň,

poradňu máme o dva týždne, no už sme s manželom zúfalí, tak by som rada počula Váš názor. Už vyše mesiaca nás trápi nočné budenie nášho skoro ročného synčeka. Zobudí sa každú hodinu (aj častejšie) a jediné, čo ho upokojí a znovu uspí, tak je dojčenie. Predtým sa zvykol zobudiť maximálne 3x, aj to ho občas dokázal uspať manžel s cumlíkom. Avšak teraz cumlík nezaberá. Keď k nemu príde manžel, tak plače ešte viac. Skúšala som mu spievať, hladkať ho, hojdať na rukách, ponúkali sme mu vodu, čaj, dokonca aj UM. Absolútne nič nezabralo, chce len prsník. Je pravda, že mu teraz idú zúbky, takže to je možno dôvodom takého častého budenia. Napríklad za včerajšiu noc som ho dojčila 12x. Som už veľmi unavená a aj ubolená, nakoľko ma synček sem-tam pri dojčení pohryzie. Cez deň ho už ale vôbec nedojčím, keďže spapá všetko, čo mu dám do misky.

Čo by sme ešte mohli skúsiť na obmedzenie tohto budenia?

Čo mu ponúknuť namiesto prsníka?

Pomohlo by úplné odstavenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že odstavenie by pomohlo v tom, že by frekvencia zobudení nebola taká častá. Je určité percento detí, ktoré po odstavení dokonca prespia noc. Nie je to však pravidlo. Na druhej strane, on sa budí a potrebuje douspať prsníkom. Nič iné nefunguje. Po odstavení môžu byť noci ešte náročnejšie, lebo si bude tvoriť novú spánkovú asociáciu na uspatie. Tá môže trvať podstatne dlhšie, prípadne Vás viac vyčerpávať (hoci by to bolo dajme tomu 3x za noc, nie 12).

Rast zubov určite môže vplývať na časté prebudenia. To by aj celkom mohlo súvisieť s tým, že Vás hryzie (ak to nie je niečo dlhodobé). Deti to zvyknú pri raste zubkov robiť. Teraz bol ale aj spln - aj to ovplyvňuje kvalitu spánku.

Z otázky mi vyplýva, že synčeka prekladáte do postieľky. Možno by bolo pre Vás jednoduchšie, keby spinká pri vás a vy mu prsník ponúknete. Prípadne si ho sám "nájde" v polospánku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas