Akú hrčku má môj 15 mesačný syn na hlave?

Zodpovedané
16. aug 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému môjho 15 mesačného syna. Vzadu vľavo na hlavičke som mu našla hrčku, pravdepodobne to je zväčšená uzlina. Nachádza sa cca v záhlavnej časti na úrovni ucha.

Sledujem ho asi 1,5 týždňa a nevylučujem, že tam nebola skôr. Akurát som nemala dôvod prehmatávať hlavičku. Deň - dva predtým ako som ju nahmatala, tak spadol na chrbátik a udrel si vzadu hlavičku. Sledovala som ho po páde a nemal žiadne problémy. Ani modrina a ani hrča sa mu nespravila.

Na druhý deň som nahmatala túto hrčku.

Je možný súvis medzi pádom a touto hrčkou?

Hrčka je oproti kosti pohyblivá, posúva sa pri tlaku. Na dotyk syn nereaguje, takže ho to asi nebolí. Bol predtým aj trošku prechladnutý a tiekol mu vodový výtok z nosa, kýchal a slzilo mu oko.

Dlhodobo sa stáva, že mu nameriam zvýšenú teplotu do 37,4°C. Strieda sa to s normálnou teplotou. Podľa pediatričky to môže súvisieť s rastom zubov. Už ich má 16.

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ nedá sa bez vyšetrenia povedať o čo ide. Nakoľko píšete, že synček na hlavičku aj spadol, môže byt súvis medzi pádom a hrčkou, ale zároveň táto lokalita (ak si to predstavujem podľa popisu správne) je aj lokalita, kde detičky môžu mať zväčšené uzliny.

Nakoľko píšete o pohyblivosti voči kosti a o tom, že neboli, prikláňam sa skôr k uzlinke.

Teploty môžu byť spôsobené rastom chrupu, v tom súhlasím s pani doktorkou. Ak synček nemá iné príznaky, nie je dôvod sa nimi znepokojovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas