Aký intenzívny očný kontakt majú mať trojmesačné deti?

Zodpovedané
13. jan 2020

Dobrý deň,

mám 11 týždňovú dcérku a sledujem jej psychomotorický vývin podla rôznych zdrojov. Často sa pri popise dvojmesačných bábätiek spomína zvýšený záujem o tváre. Dcérka ho vôbec nemá, nepozerá sa na mňa, keď ju dvíham z postieľky. Je veľmi ťažké vynútiť si od nej očný kontakt.

Tak isto je to aj s návštevami. Pozerá sa radšej do okna ako do tváre. Viac sleduje hračky, s tým problém nemá. Očný kontakt naviaže len veľmi krátko. Neštuduje tváre a často sa díva len tak dolu nikam.

Vôbec si nechytá navzájom ručičky nad hrudníkom. Často ich má v päsť.

Dcérka nevyhľadáva komunikáciu. Keď sa zobudí, tak neplače. Keď sa nad ňu nakloním do postieľky, niekedy si ma všimne, inokedy nie. Pri dojčení na mňa nepozerá.

Aký intenzívny očný kontakt majú mať trojmesačné deti?

Ako v praxi vyzerá zvýšený záujem o tváre?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ťažko povedať, či ide o nejaký odklon v psychomotorike.

Na to je dcérka ešte primalá a uvidí sa postupne. Detičky v 3 mesiacoch sa na svojich rodičov pozerajú, očkami ich vnímajú, usmievajú sa cielene pri pohľade na matku atď.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas