Aký je postup po zistení pozitívneho výsledku testovania kliešťa na borélie?

Zodpovedané
11. sep 2022

Dobrý deň,

moje 2,5-ročné dieťa malo kliešťa. Nevieme ako dlho bol prisatý, mohli to byt maximálne až 4 dni.

Aký je postup po zistení pozitívneho výsledku testovania kliešťa na borélie?

Aké vyšetrenia by mala ideálne spraviť pediatrička?

Ďakujem

Dobrý deň,

kliešťa netreba dávať testovať. Je to zbytočné - výsledok môže byť faošne negatívny, môže byť pozitívny a pritom dcérku nenakazil. Proste nemá sa to v praxi robiť.

V praxi sa máme riadiť zdravým rozumom a klinikou. Ak sa objaví erythema migrans, tak nasadiť ATB hneď. Ak nie a dieťa je v poriadku, bez prejavov chrípky do 14 dní od poštípania a následne bez prejavov, tak bez odberov. Pri nejasnostiach ohľadom kliniky po 4 týždňoch najskôr odber protilátok z krvi dcérky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas