Aký je postup pri liečbe urtikárie?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

môjmu 15-mesačnému dieťaťu diagnostikovali urtikáriu a som z toho nešťastná.

Je potrebná nejaká špeciálna diéta?

Ako by mal vyzerať jedálniček?

Ako dlho môže toto ochorenie trvať?

Čo ak sa nepríde na spúšťač ochorenia?

Zmizne žihľavka zo dňa na deň, alebo sa objavuje v intervaloch?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre urtiku sú typické prominujúce ako keby popŕhlené začervenalé miesta, ktoré sa na koži objavia a potom spontánne zmiznú. Znova sa môžo objaviť na inej časti tela a zmiznúť. A znova a znova.

Príčin prečo vzniká je veľa. Často na presnú príčinu ani neprídeme - je to pomerne bežné. Medzi najčastejšie príčiny, na ktoré prídeme patria: akútne virózy (CMV, EBV, ale aj iné), parazitárne ochorenia (škrkavka detská), infekcia H. pylori. použitie nových prostriedkov (aviváž, mydlo, krém, parfém), požitie niečoho nového v strave.

Pri škriabaní a nepokoji je potrebné dávať antihistaminiká na predpis od lekára.

Čo sa týka jedálnička, tak je vhodné si dávať pozor takým štýlom, že dávať všetko konzumovať, zapisovať si jedálniček a prípadne zhoršenia kože. Možno na niečo prídete touto cestou.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas