Aký je postup pri reakciách po očkovaní?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

môjho 17-mesačného syna vo štvrtok očkovali vakcínami MMR a Varivax. Je nedeľa a má vyrážky. Vytvorilo sa mu ich asi 20.

Mám postupovať ako pri bežných ovčích kiahňach, alebo prejavy po očkovaní nie je vhodné liečiť?

Keď má takúto reakciu je infekčný?

Je nutné ho izolovať?

Môžem mu dávať Fenistil na spanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

Fenistil sa nedáva na spanie ale proti svrbeniu. Ideálnejšia voľba je Aerius. Ak sa Vám zdá byť mrzutý, že ho lézie škriabu, tak mu dávajte podľa odporúčaní v príbalovom letáku (podľa toho, ktorý si vyberiete - oba sú na predpis).

Čo sa týka infekčnosti, ani pri výseve vyrážok po očkovaní (čo je jedna z možných vedľajších príhod po očkvaní) dieťa nie je pre bežného jedinca infekčné.

Pozor by si na kontakt s takýmto dieťaťom mali dávať tehotné ženy, ktoré neprekonali kiahne či novorodenci takýchto matiek.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas