Aký je správny pitný režim u dvojročného dieťaťa?

Zodpovedané
2. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom pitného režimu našej dvojročnej dcérky. Cez deň vypije málo vody, možno to nie je ani pol litra, ak nerátam umelé mlieko.

Ako ju naučiť viac piť, aby nebola dehydrovaná?

Aký je správny pitný režim u dvojročného dieťaťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

treba dieťatku ponúkať najmä vodu, prípadne 1x denne aj riedenú ovocnú šťavu.

V podstate príjem tekutín sa ráta na telesnú hmotnosť a sleduje sa močením a stavom hydratácie dieťatka.

Norma pre dvojročnú slečnu, ktorá by mohla mať okolo 13-14 kg je 1,2 litra, avšak často sa toto nestretáva s reálnym naplnením.

Avšak ak dieťatko prospieva, je čulé, hrá sa, ciká vo frekvencii aspoň 5x denne. Moč nie je príliš koncentrovaný, tak treba iba viac ponúkať a postupne sa dávka príjmu tekutín bude zvyšovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas