Aký je Váš názor na cumlíky?

Zodpovedané
27. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na cumlíky. Mám dvojtýždňového chlapca a neviem sa rozhodnúť, či mu mám začať dávať cumlík. Niektorí vravia, že to nie je vhodné, lebo to môže ovplyvniť dojčenie.

Aký je Váš názor?

A ešte druhý problém. Detská doktorka mi povedala, aby som malého nenatierala žiadnym krémom, keďže nemá žiadne problémy s pokožkou.

Vy odporúčate natierať dieťatko aspoň po kúpaní?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťatku môžete napríklad do kúpeľa streknúť sprchový olej, ktorý pekne zvláčni pokožku a tým pádom sa nemusí natierať krémom. Natierať však pokojne môžete aj tak, pokožka si na to nezvykne. Podľa mňa je to pekný rituál, natrieť si dieťatko. Napríklad každý druhý tretí deň, skúste zvoliť skôr neparfumovanú dermatokozmetiku Bioderma či La Roche Posay.

Čo sa týka cumlíka, pokiaľ už máte ustálené dojčenie a synček plače, chcete ho upokojiť, pokojne cumlík používajte. Na to je. Potom podľa amerických odporúčaní je vhodné s ním seknúť okolo 6. - 12. mesiaca kvôli vývinu zúbkov a reči. To sa však v praxi málokomu podarí, lebo kto už dá cumlík, zostane pri ňom väčšinou dlhšie. Takže by som to zhrnula: Cumlík je dobrý sluha ale zlý pán.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas