Aký je Váš názor na očkovanie po kiahňach?

Zodpovedané
19. mar 2019

Dobrý deň,

synček mal 5 mesiacov a na 20.2.2019 sme boli objednaní na druhé očkovanie. Len 18. 2.2019 dostal kiahne, tak očkovanie sa nám odložilo. Naša doktorka nám hneď povedala, že na očkovanie máme prísť 21.3.2019.
Ja som chcela očkovanie odložiť až na koniec apríla. Lekárka mi povedala, že to je veľký odstup 2,5 mesiaca a že tým pádom stráca ta prvá vakcína účinnosť.
Očkovanie máme mať Rotavíirus, Hexu a Prevenar 13.

Aký je Váš názor na očkovanie po kiahňach?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

prekonanie vírusu ovčích kiahní a následné obdobie po prekonaní ochorenia nie je vyslovene kontraindikáciou na podanie očkovacích látok (najmä neživých), najmä ak je možné riziko z omeškania podania vakcín a navodenia ochrany dieťaťa (ako Vám vysvetlila vaša pani doktorka).

Je ťažko povedať čo je skoro a čo nie, nakoľko veľmi záleží od charakteru priebehu ochorenia. Dôležité je posúdenie ako ochorenie prebiehalo, t.j. či kiahne prebiehali u synčeka bez komplikácií, teda mierne, alebo naopak - boli prítomné vysoké horúčky a sekundárne komplikácie.

Presný odporúčaný časový interval teda nie je. Rozhoduje zhodnotenie Vašej pani doktorky, podľa toho, aký bol priebeh ochorenia a aký je klinický stav Vášho syna.

Po prekonaní kiahní imunitný systém u inak bežne zdravého dieťaťa nie je až tak výrazne oslabený - preto, ak Vaša pani doktorka vyhodnotila, že odloženie očkovania o 4 týždne je dostatočné, nemal by to byť problém (odklad o 4 týždne je bežnou praxou).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas