Aký máte názor na čípok po očkovaní?

Zodpovedané
28. aug 2021

Dobrý deň,

dostal sa ku mne jeden článok, kde píšu o tom, že preventívne nie je dobre dať čípok proti horúčke po očkovaní.

Naša pediatrička dala môjmu synovi čípok tesne pred očkovaním. Ja som mu už nedala nič, lebo teplotu nemal.

Bol postup našej lekárky správny?

Ďakujem

Dobrý deň,

preventívne sa lieky proti horúčke nedávajú, ani po očkovaní ani inokedy. Lieky od horúčky sa majú podať až vtedy, ak horúčka naozaj "vyskočí".

Po očkovaní je výstup teploty pravidelnou a predpokladanou reakciou. A ak teplota stúpne, je namieste zaistiť dieťatku dostatok tekutín a ak stúpa nad 38,5 C, je namieste podať liek proti nej – Paralen, Ibalgin.

Malá teplotná reakcia po očkovaní, nie je “nežiadúci” jav, ale prejavom dobrej odpovede imunitného systému. Samozrejme, neznačí to, že dieťa bez teplotnej reakcie má horšiu imunitu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas