Aký máte názor na náhle vysoké a opakované teploty?

Zodpovedané
7. mar 2019

Dobrý deň,

môj trojročný syn sa narodil ako zdravý chlapček. V podstate je aj teraz úplne zdravý, až na to, že pravidelne od cca 4 mesiaca má každý druhý mesiac horúčku bez kašľa či soplíkov.

Proste príde moment a bez príčiny dostane teploty niekedy aj 40°C a za dva dni je fit. Toto sa nám už opakovalo niekoľko xkrát bez iných príznakov.

Bol na odbere moču aj krvi. Má nízku hladinu železa, ale to sa už vyriešilo.

Aký je Váš odborný názor na jeho stav?

Ďakujem

Dobrý deň,

synček nemá prejavy nádchy či soplíkov, môže však ísť o ataky vždy iných viróz, napr. zapríčiňujúcich angíny (zapálené hrdlo).
Vyšetreniami ste pri atakoch teplôt opakovane zistili, že nejde o bakteriálnu infekciu a infekciu močových ciest. S hladinou železa teploty nesúvisia.

V medicíne existuje termín periodickej horúčky - ide tu o opakované epizódy zvýšenej teploty, ktorá trvá dni až týždne a strieda s bezteplotovým štádiom rôzneho trvania.

Aj keď podobný typ horúčok môže byť prejavom opakujúcich sa infekcií, autoimunitných či neoplastických ochorení, epizódy horúčok, ktoré sa opakujú v priebehu viac ako dvoch rokov s predvídateľným priebehom a rovnakými sprievodnými príznakmi (často aj s rodinným výskytom). Sú skôr typické pre neinfekčné, hereditárne formy periodickej horúčky.
Do tejto skupiny tzv. autoinflamačných stavov patria ochorenia ako : syndróm mevalónovej acidúrie/hyperimunoglobulinémie D, familiárna stredozemská horúčka, periodická horúčka spojená s receptorom pre TNF alfa, Muckleov-Wellsov syndróm a familiárny chladový autoinflamačný syndróm.

V populácii sú však vyššie uvedené diagnózy extrémne ojedinelé.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas