Aký máte názor na operáciu gangliómu u trojročnej dcérky?

Zodpovedané
24. aug 2019

Dobrý deň,

mojej trojročnej dcére sa spravil na nohe ganglióm, Boli sme s tým na sone a u chirurga. Ten dcéru hneď objednal na operáciu. Gangliómy má dva, jeden väčší a druhý menší. Väčší má 10 x 5 mm a chirurg ho chce dať odstrániť. Menší má do 5 mm a ten chce sledovať.

Dcéra bude musieť ísť do celkovej anestézy a to má iba 3 roky.

Lekár mi povedal že to nie je vážne, ale že to bude rásť a treba to dať von. Na internet som našla, že u detí to často zmizne po čase aj samé a väčšinou sa to sleduje. Nepáči sa mi myšlienka, že teraz by jej mali vybrať jeden a druhý budú sledovať.

Dcéru to nebolí a ani jej to inak neprekáža.

Nebolo by lepšie počkať a ak sa zväčší aj ten druhý, tak ich zoperovať naraz?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak ganglióm nespôsobuje bolesť, ani prekážku v chôdzi je možné odložiť operáciu na neskorší vek. Avšak liečbu týchto útvarov má na starosti vždy chirurg.

Rozumiem však Vašim obavám, preto stav radšej skonzultujte ešte raz s chirurgom a dohodnite sa na možnom odložení operácie do vyššieho veku dcérky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas