Aký problém znamená spenená stolica u dojčeného trojmesačného dieťaťa?

Zodpovedané
8. jún 2020

Dobrý deň,

moja trojmesačná dcérka je plne dojčená a má spenenú žltú stolicu. Už dlhšie má vodnatejšiu stolicu, ale nikdy nemala praženičkovú konzistenciu.

Asi pred mesiacom bola očkovaná a mám pocit, že to má odvtedy. Mala hlieny a raz aj krv. Doktorka je zobral stolicu na testovanie. Týždeň po očkovaní mala rotavírus a doktorka hovorila, že je to normállone. Mala aj zlatého stafylokoka. K tomu sa nevyjadrila. Hovorila, že to bude alergia na mlieko. Vyradila som mlieko a raz denne si dám plátok syra. Mlieko pijem z vločiek, jem sójové jogurty a dcérka máva stále spenenú stolicu.

O aký problém ide?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

o alergii na mlieko by som v súvislosti so spenenou stolicou u dieťatka neuvažovala... Nakoľko ani po diéte sa stav nemení, tak to ani nevyzerá pravdepodobne. Zlatý stafylokok z výteru (neviem odkiaľ) s tým taktiež ale nesúvisí.

Spenená stolica môže znamenať, že nie všetky živiny sa vstrebávajú správne, čo môže súvisieť s neúplnou zrelosťou gastrointestinálneho traktu, podporila by som črevká probiotikami (v strave dcérky aj Vás). Ideálne Probiofix/Biogaia.

Samotná konzistencia - vodnatejšia - ak dcérka prospieva a je inak spokojné bábätko nie je rozhodujúca a netreba sa ňou zaoberať.

Očkovanie hexavakcínou nespôsobuje pozitivitu na rotavírus. Očkovanie na rotavírus áno, to je bežné, v podstate po očkovaní môže prebehnúť veľmi jemná rotavírusová infekcia (hnačky max do 7 dní), ktorá predchádza tomu, aby v budúcnosti bola infekcia so zlým priebehom.

Ak nejete mliečne výrobky, treba aby ste si kúpili vápnik a dopĺňali ho vo Vašej strave takto.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas