Aký rizikový je môj opar na pere pre 4-mesačné a 2-ročné dieťa?

Zodpovedané
31. okt 2022

Dobrý deň,

mám 2-ročného a 4-mesačného synčeka, ktorého plne dojčím. Od rána mám pocit, že mi brní spodná pera. Opar som ešte nikdy nemala. Počula som, že tak nejako začína. Zatiaľ tam nemám vyrážku a ani pľuzgier.

Do akej miery je opar infekčný tesne pred brnením?

Včera som dala pusu staršiemu na líce, mladšiemu na hlavičku.

Aké príznaky si mám všímať na deťoch?

Počula som, že takýto opar môže byť aj fatálny. Všade sa píše hlavne o novorodencoch, ktorí sa nakazili pri pôrode.

Je priebeh o niečo lepší u väčších bábätiek?

Ako postupovať v prípade, že sa moji synovia nakazia?

Ďakujem

Dobrý deň,

u detí sa prvý kontakt s herpetickou infekciou prejavuje ako afty v puse, ktoré môžu byť mnohopočetné. Prítomné sú aj horúčky a neprijímanie mlieka kvôli bolesti.

V prípade, že by mladší mal horúčky a začal sa vyhadzovať v puse, choďte k pediatrovi. Pri staršom by ste mohli zvládnuť doma symptomatickou liečbou - od teploty Paralen či Nurofen, do pusy napr. Glimbax.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas