Bol postup našej lekárky správny?

Zodpovedané
10. mar 2022

Dobrý deň,

mám dvojročného syna, ktorý bol od Silvestra chorý. Mal soplík a strašne mu zapáchali hlieny. Obvodná spravila výtery a boli negatívne. Nasadila mu Pamycon na 2 týždne. Bolo cítiť mierne zlepšenie. Zápach soplíkov zmizol, ale sople stále mal.

K tomu musel brať celý čas zvýšené dávky Imunoglukanu, Cebion, Sinupret, Bronchipret ak by začal kašľať.

Potom som jej volala, že hneď deň po vysadení má stále rovnaké sople, ktoré mu zapáchajú. Pamykon nezabral. Podotýkam, že doktorka nám prízvukovala, aby s ním sme boli iba doma. Vraj má asi opuchnutú sliznicu. V noci sa mu nedalo dýchať, lebo sa mu zapchával nos. Hlieny sa nedali odsať a syn pri odsávaní strašne plakal. Hlieny z nosa nešli.

V polovici januára mu spravila ďalšie výtery - negatívne. Dala mu Uniflox kvapky na týždeň a znova rovnaký scenár. Mierne sa mu polepšilo. Zápach hlienov zmizol, ale sople mal stále. Po dobratí znova o jeden deň som zacítila ten hnusný zápach, sople boli stále. V noci sa dusil upchatým nosom.

Volala som doktorke, ktorá už len prevracala očami, že má citujem "obyčajný detský soplík, s ktorým netreba stále volať doktorke". Spravila ďalšie výtery - negatívne.

Začiatkom februára mu nasadila atb Isoprinosine, Augmentin a Aerius na 7 dní - avšak rovnaký scenár. Sople stále mal. Zmizol len zápach. Po dobratí sa zápach objavil znova, sople stále mal a v noci sa dusil upchatým nosom. Od Silvestra bol syn vonku dokopy asi 5x na prechádzke.

Mám ešte 3,5 ročného syna, ktorý nechodí do škôlky. Takže nemá skadiaľ nosiť choroby. Všetci sme zdraví, teda okrem tohto dvojročného syna.

V polovici februára som znova pani doktorku navštívila osobne so synom, aby to riešila. Vzala mu krv - parametre má v poriadku. Jediná nižšia hodnota bola vitamín D. Inak má krv v poriadku a orgány fungujú správne.

Po výsledkoch krvi nás konečne vypísala na ORL pozrieť mandle. Na prekvapenie pani doktorka z ORL našla nález. Cudzie teleso v jednej nosnej dierke. Nepodarilo sa jej ho vytiahnuť. Druhý deň sme museli ísť na ORL do nemocnice, tam sa ho podarilo vytiahnuť.

Bol to zapáchajúci kus vaty, zrejme z vatovej tyčinky, ktorú doma používa môj manžel na čistenie uší. Syn je už v poriadku. Podávame Aliamare. Všetky Imunoglukany a bludy, čo som synovi musela dávať som vyhodila. Skončila som s tým.

Doktor na ORL v nemocnici spravil trúbu zo mňa, že som to ako matka mala riešiť už v januári a nie čakať do konca februára kým som to začala riešiť, že to má v nose. Pritom som o tom vôbec nevedela. Len som bombardovala našu obvodnú, že syn je stále chorý a nič mu nezaberá.

Syn má za sebou 3x výtery z nosa a z hrdla, 3 liekov z toho 1x ATB a odber krvi. Doma býval hravý, nemal žiadne známky nespokojnosti.

Našej obvodnej som zaniesla nález a vrátila som synov celý záznam. Ona sa tomu len zasmiala, že ha ha tak toto boli vaše zapáchajúce sople.

Je toto správny postup doktorky?

Naozaj treba čakať 2 mesiace kým dieťa ďalej bude riešiť čo môže byť chyba?

Pani doktorka mi opakovane volala, keď syn užíval Pamykon, Uniflox. Informovala sa ako sa má. Opakovane som jej hovorila, že lieky nezaberajú a chorý je stále. Len, že zmizol ten zápach.

Keby som ju poslúchala, že ďalší detský soplík bohvie do kedy by mal tú vatu v nose. Z môjho pohľadu je to neprofesionálne správanie. A to pani doktorka vraj ordinuje aj na detskom urgente.

Od pani doktorky odchádzame.

Ďakujem

Dobrý deň,

už ste sa rozhodli, že od doktorky odchádzate. V podstate sa ale postupu z napísaného nedá nič vytknúť. Pani doktorka neordinovala lieky zbytočne, práve naopak. Vyslovene nešla do antibiotík len tak bezhlavo, spravila odbery, ordinovala lieky na podporu imunity, snažila sa riešiť zahlienenie dieťaťa.

Odoslanie dieťaťa na ORL problém odhalilo a vyriešilo. Hoci rozumiem, že podľa Vás neskôr. Informáciu o cudzom telese však nemala odkiaľ mať ani doktorka a snažila sa ordinovať na základe jej dostupných informácii, výsledkov vyšetrení a znalostí.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas