Bolesti bruška u dvojročného chlapca. Máme ísť k lekárovi?

Zodpovedané
9. mar 2019

Dobrý deň,

môj dvojročný syn od narodenia do štyroch mesiacov mal koliky. Navštevovali sme gastro, kde mu zistili meteorizmus. Bol dojčený, tak som musela zo stravy vylúčiť všetko mliečne. Nebola mu potvrdená intolerancia laktózy a ani BKM. Prikrmy mliečnych produktov sme dobre zvládli.

Teraz posledné týždne si všímam, že ho pobolieva bruško a niekedy aj plače. Stolicu má riedšej konzistencie a kyslo zapáchajúcu. Niekedy kaká dvakrát do dňa, inokedy raz za 2 dni. Odmieta úplne mliečne výrobky. Nechce jogurty a pritom ich mal veľmi rád. Slabšie papá a má dni aj noci, keď je nekľudný, častejšie sa budí.

Po vykakaní je kľudnejší.

Mala by som vyhľadať odborníka a navštíviť opäť gastro?

Ďakujem

Dobrý deň,

u synčeka by bolo vhodné minimálne vyšetrenie stolice (na vírusy, parazity, helicobacter, campylobacter...) a výter konečníka. Pri pozitívnom výsledku Vám pediater povie ďalší postup.

V prípade negatívneho výsledku a pretrvávania obtiaží je vhodné navštíviť gastroenterologickú ambulanciu, kde ste koniec koncov aj dispenzarizovaní a špecialista Vás pozná.

Dovtedy skúste u synčeka bezlaktózovú diétu. Nasaďte aj probiotiká.

Držím palce

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas