Bude dcérka mávať horšie reakcie, keď ju niekedy poštípe osa alebo včela?

Zodpovedané
11. júl 2020

Dobrý deň,

moju dvojročnú dcérku poštípal komár. Všimli sme si, že vždy reaguje na štípance od komára opuchom. Teraz bol opuch väčší ako zvyčajne. Dávali sme Fenistil gel - bez efektu, Fenistil kvapky a octanovú masť.

Mala to len na zápästí.

Dá sa očakávať, že bude mať horšiu reakciu, keď by ju niekedy v budúcnosti poštípal iný hmyz?

Čo by ste vy doporučili?

Pred časom mala štípanec pod očkom a opuchlo jej celé očko. Tam sme octan nedávali. Obvykle jej opuch trvá 3 - 4 dni a potom ostane fialový fľak asi 2 týždne.

Čo pomôže v takomto prípade?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nie neznamená to, že bude viac reagovať na uštipnutie iným hmyzom. Ja osobne som videla veľmi veľmi škaredé reakcie na uštipnutia komárom u niekotrých detí (nevieme prečo to tak je), ale na uštipnutie včelou reakcia bola "štandardná".

Možno lepšia voľba ako Fenistil kvapky by bol Promethazin sirup (na predpis lekára od 2 rokov), ktorý viac upokojuje, ak u dcérky trvá aj potreba škriabania sa.

Inak postup robíte správne - Fenistil krém z chladničky a octan.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas