Čím môžu byť spôsobené 2-3 dňové teploty bez iných príznakov u štvorročného syna?

Zodpovedané
19. jan 2022

Dobrý deň,

môj skoro štvorročný syn v septembri nastúpil do škôlky. Od októbra bol potom tri mesiace doma a prešiel si viacerými chorobami. Mal moraxellu, hemofila. Pred Vianocami mal 3 dni teploty a nechutenstvo. Sťažoval sa na boľavé líca.

Doktorka mu diagnostikovala angínu a dostal antibiotiká. Robili mu výter z nosa aj hrdla, kontrolovali moč aj krv, covid testy. Všetko negatívne a bol tri týždne v poriadku. Medzi sviatkami mal opäť tri dni teploty cez deň okolo 37,5°C a v noci niečo nad 38°C. Iné príznaky sa neobjavili. Možno redšia stolica, ale pripísali sme to sviatočnej strave. Teploty prešli.

Túto nedeľu sa to zopakovalo (týždeň bol v škôlke) - zvýšená teplota dva dni a jednu noc. Túto noc aj dnes už ju zvýšenú nemá. Všetko ostatné vyzerá byť v poriadku, takže už sme nešli na vyšetrenie.

Je to podľa Vás bežné?

Čím by tie teploty mohli byť spôsobené?

Môže ísť naspäť do kolektívu?

Na jar minulého roku mal campylobactera. Na kontrolnom stere potom nebol, keďže hnačky nemal.

Je možné, že mu tam ostal a spôsobuje len teploty?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nemyslím si, že by mohol Campylobacter spôsobovať takéto opakujúce sa teploty. Nedá sa mi však vyjadriť bez toho, aby som reálne synčeka mala v mojom dohľade.

Existuje aj syndróm PFAPA - syndróm opakujúcich sa horúčok https://www.modrykonik.sk/zdravie/pfapa-syndrom/

Nevravím, že synček ho má. Je to diagnóza pomerne raritná a prichádza v úvahu skôr po vylúčení ostatných možných.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas