Čo hrozí môjmu synovi, keď má týmus?

Zodpovedané
13. nov 2019

Dobrý deň,

môj synček má 2,5 roka a veľmi často kašle, a to najmä pri námahe. Keď hrá futbal, počas behania a šantenia. Kašle tak, že ho až dusí.

Na moje naliehanie nás konečne po roku pediatrička poslala na pľúcne vyšetrenie. Z RTG a z ultrazvuku sa zistilo, že má týmus posunutý vpravo, a tlačí na cievu. Z uvedeného dôvodu nemá pri fyzickej námahe dostatok kyslíka.

Hneď ako sa ukľudní, tak je všetko v poriadku. Od lekárky sme sa dozvedeli, že je to rarita.

Čo hrozí môjmu synovi?

Ako mu môžme pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je to raritné, áno.

Vyhľadala som si aj nejaké štúdie, kde v podstate je zhrnuté nasledovné: ak je potvrdené, že ide o týmus, nie je potrebné vyšetrenie na vylúčenie onkopatológie, vhodné je doplniť neurologické vyšetrenie na vylúčenie myastenia gravis.

Otázne je ešte prípadné kardiologické vyšetrenie.

Ak však synček trpí spomínanými problémami, bude sa to musieť odsledovať, aj rast týmusu aj jeho klinický stav - kašeľ, zadýchanie, stridor, a je možné, že bude indikovaný k chirurgickému výberu týmusu (detskej žľazy) - operačne.

To "kadiaľ" sa uberie táto cesta je však vopred nepredvídateľné. Z mojej strany je to určite veľmi raritné ochorenie. Zostanete určite v sledovaní špecialistov, ktorí s Vami každý každý ďalší krok odkomunikujú - pýtajte sa, uvidíte.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas