Čo má ovládať trojmesačné dieťa?

Zodpovedané
31. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho trojmesačného dieťaťa, ktoré pasie pekne kone. Pred dvomi týždňami na poradni pri dvíhaní za ručičky hlavičku nezdvíhala. Nepritiahla sa do sedu. Doktor nič k tomu nepovedal.

Je to v poriadku?

Čo má ovládať trojmesačné dieťa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Vaša dcérka by sa mala na Vás usmievať, mala by pásť koníčky. Z polohy na chrbátiku by sa mala priťahovať za podané ruky do sedu - u lekára v ambulancii , ruky už nedrží v pästičke.

Postupne si dcérka začne pozorovať ruky, pred očkami sa nimi zaujímať. Mala by začať žvatlať.

To, že v trakcii neudrží ešte hlavičku a nepritiahla sa do sedu (je to tzv. trakčná skúška), ktorá vypovedá o jej svalovom tonuse a slúži teda na hodnotenie tonusu dcérky lekárom, ak to pani doktorka nijako nehodnotila, znamená to zrejme, že všetky ostatné ukazovatele správneho svalového tonusu boli v poriadku a teda to nehodnotila ako "negatívny" znak svedčiaci pre znížený svalový tonus.

Pri prípadnom zistení zníženého svalového tonusu sa dieťa odosiela k detskému neurológovi a prípadne je vhodné s dieťatkom začať cvičiť po ukázaní správneho prevedenia detským fyzioterapeutom...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas