Čo môžu inhalovať deti pri prevencii, nádche a kašli?

Zodpovedané
7. nov 2022

Dobrý deň,

plánujem kúpiť inhalátor, ale počula som len o inhalovaní Vincentky.

Čo iné ešte môžu inhalovať 1-ročné až 3-ročné deti pri prevencii, nádche a kašli?

Ďakujem

Dobrý deň,

inhalácia je skvelá vec. Myslím, že Vaša investícia sa oplatí.

S inhaláciou je vhodné začať v pokojovej fáze, teda ešte pred chorobnosťou. A to preto, aby si dieťa „zvykalo“ a má aj preventívny význam. Inhalovanie pri ochoreniach napomáha zvlhčovať dýchacie cesty, k vykašliavaniu a uvoľňovaniu hlienov, zabezpečuje rýchlejšiu rekonvalescenciu po ochoreniach.

Pri prevencii je vhodné inhalovať izotonickými rozotkmi (napr typu Aliamare clean), ale pokojne aj hypotonickou minerálnou vodou (typu Vincentka). Prípadne aj roztokmi s kyselinou hyalurónovou (typu Yabro) 1x denne po 10 - 15 minút.

Pri ochorení horných dýchacích ciest (akýkoľvek sopeľ, kašeľ, zachrípnutie) môžete do inhalátora dať okrem vyššie spomínaných roztokov aj liečivo na odporúčanie lekára (Ambrobene pri kašli od 2 rokov dieťaťa či hypertonické roztoky). Inhalovať môžete až 3x denne 10 - 15 minút.

Liečivo na vykašliavanie je lepšie priamo inhalovať. Jednak sa nezaťaží tráviaci trakt dieťaťa, jednak sa liek dostáva priamo na miesto, kde má pôsobiť (do respiračného traktu) a jednak nemusíte bojovať s dieťaťom (aj) o tom, či vypije ďalší sirup.

Vždy pred inhaláciou je vhodné spraviť dieťaťu toaletu nosa (vstreknúť morskú vodu, v prípade potreby odsať či vysmrkať), aby bol noštek čistý a inhalácia mala zmysel.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas