Čo robiť, aby 13-mesačné dieťa prestalo odmietať jedlo?

Zodpovedané
4. nov 2022

Dobrý deň,

môj 13-mesačný chlapček odmieta jesť, varené aj kupované príkrmy. Zje veľmi málo, predtým toho zjedol viac. Chutila mu kaša, mäsové príkrmy, zelenina. Keď teraz vidí, že ho chcem posadiť do stoličky, tak začne plakať a kričať. Dáva si ruku pred ústa, stavia sa zo stoličky.

Skúšala som už naozaj všetko a nútiť ho nechcem. Prospieva dobre, je dojčený a má 12 kg. Dojčím ho na požiadanie a v poslednej dobe veľmi často. Odmieta úplne aj vodu, čaj či ovocnú šťavu. Plienky má mokré, priberá. V noci ho kojím aj 3x. Niekedy mám pocit, že ani nie je hladný, lebo keď sa odsuniem, zaspí.

Čo robiť, aby 13-mesačné dieťa prestalo odmietať jedlo?

Ďakujem

Dobrý deň,

nočné dojčenie nemusí byť vôbec o hlade, ale o kontakte resp. prebudení sa a následnom upokojení sa na prsníku. Je to prirodzená upokojovacia metóda. Ppokiaľ Vám aj synčekovi vyhovuje, je to úplne v poriadku.

Čo sa týka odmietania stravy prichádzajú 2 alternatívy:
1. Jedna z nich je, že mu rastú zuby, v tomto období (okolo roka) je to pomerne typické a aj znížený apetít dieťaťa (nahrádza si to častejšími dojčeniami). Ak dieťa dobre prospieva, plienky sú pocikané, tak krátkodobo (týždne) to nie je dôvod na "smútok". Z dlhodobejšieho horizontu je potrebné prešetrenie pediatrom (či mu nechýba napr železo, nakoľko materské mlieko jeho potrebu už v tomto veku nepokrýva).

2. Druhou alternatívou je, že odmieta jedlo je "nejaké obdobie" nesúvisiace so zubkami, v podstate sa ale dá držať toho vyššie napísaného. Je to náročné, ale každé zjedené sústo sa ráta.

Ešte ďalšia vec, hoci nie je úplne ideálna, ale ak synček plače v stoličke, skúste iné alternatívy na kŕmenie. Je to menšie zlo ako dosycovať sa materským mliekom. Kŕmte pri hre, pri knižke, keď chodí po vonku. Možno sa tak lepšie nakŕmi a postupne sa dostanete aj ku kŕmeniu v stoličke (čo je samozrejme dlhodobejšie vítanejší stravovací návyk ako kŕmenie pri hre).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas