Čo robiť, keď 14 mesačný syn nechce jesť?

Zodpovedané
15. máj 2019

Dobrý deň,

syn má 14 mesiacov a začal odmietať varenú stravu. Nespapá nič varené a ani nevypije mliečko. Maškrty nedostáva, takže v tom problém nebude.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže u neho prebiehať akútne vírusové ochorenie, pri ktorom deti odmietajú stravu, nakoľko ich bolí bruško, nafukuje ich atď.

Ak málo pije, neciká, zdá sa Vám malátny, je potrebná hospitalizácia za účelom rehydratácie a postupnej realimentácie (zaraďovanie stravy), podávajú sa aj probiotiká a deflatulenciá.

Ak je problém dlhodobejší a synček váhovo neprospieva je určite potrebné lekárske vyšetrenie a prešetrenie stavu (najprv cestou obvodnej lekárky, ktorá sa Vás cielene popýta na určité veci a odhalí príčinu a ďalší postup, prípadne Vás odošle na špecializované vyšetrenie).

U batoliat sa však často stretávame aj so vzdorovitým správaním pri jedle. Toto obdobie treba preklenúť, synčekovi dočasne variť, čo mu chutí - niečo sa určite nájde. Pokojne aj každý deň.

Samozrejme so zreteľom na to, že strava má byť racionálna - dostatočné množstva makro aj mikronutrientov (tým myslím že ak mu chutí iba napr. ryža, tak to nestačí, lebo musí prijímať aj bielkoviny atď).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas