Čo sa uvádza v správe z USG obličiek novorodenca?

Zodpovedané
24. mar 2021

Dobrý deň,

prosím vás o bližšie vysvetlenie lekárskej správy z USG obličiek trojtýždňového synčeka:

Vpravo - primeranej veľkosti, tvaru a uloženia, parenchým primeranej šírky, kortikomedulárne rozhranie ostré, centrálny echokomplex homogénny, dutý systém dilatovaný v oblasti panvičky zobrazený do 8 mm, kalichy do šírky 3 mm, ureter nedetekujem.

Vľavo - (to isté), dutý systém zobrazený v oblasti panvičky do 5 mm.

Záver: dilatácia DS vpravo gr. II podľa Hofm., vľavo gr. I

Lekárka na ultrazvuku bola veľmi odmeraná a odmietla mi čokoľvek vysvetliť, vraj sa mám informovať u našej pediatričky. Tá má ale dovolenku a najbližšiu poradňu máme až o 2 týždne.

Čo znamená ureter nedetekujem?

Sú obličky môjho novorodenca v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš synček má vrodenú vývojovú vadu obličiek, ktorú však máva veľa novorodencov. Na trojmesačnej kontrole 90% z nich už túto vadu nemá, oblička si to ako keby dorastie.

Ak ju bude mať aj naďalej, bude sa sledovať ako sa ďalej vyvíja. Je to hraničný 1. stupeň vľavo a vpravo hraničný 1. - 2. stupeň, čo je úplne minimálna vada od normálu a nemusí to mať absolútne žiadne následky. Dokonca v tom treťom mesiaci už ani vada nemusí byť prítomná.

V podstate ide o to, že vstup priamo do obličky je rozšírený, čo je problém z hľadiska toho, že najčastejšia príčina infekcii v tomto období je močová infekcia (z hovienka v plienke sa baktéria dostane do močového traktu kde nemá čo robiť a rozmnoží sa tam). Nakoľko je oblička "viac otvorená", tak sa tam, baktéria dostane jednoduchšie a je teda oblička viac ohrozená zápalom.

Aby sme tomu predchádzali musíme dbať na správne a časté prebaľovanie (nenechávať dieťatko pokakané, v mokrom). Ak by malo dieťatko teplotu nad 38st C (po odčítaní) je vždy potrebné ju znížiť a vo Vašom prípade aj vždy navyše odobrať moč a vyšetriť ho.

Takže si kúpte pre istotu v lekárni skúmavky na moč a ak by malo dieťatko teplotu nad 38st C tak vždy s nabratým močom (nabrať po umytí pipíša a snažiť sa sterilne, takže nechytať sa skúmavky) k lekárovi (aj na pohotovosť ak je víkend napr), aby sa vylúčila močová infekcia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas