Čo znamená diagnóza nanizmus?

Zodpovedané
5. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom diagnóze nanizmus.

Čo znamená diagnóza nanizmus?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nanizmus je znížený vzrast, ak je vyslovené podozrenie diagnózy, je nutné prešetrenie endokrinológom.

Celkovo ak hovoríme o zníženom raste rozlišujeme viaceré príčiny:

1. Familiárne podmienený znížený rast (geneticky daný výškou rodičov, hormóny sú v norme).
2. Konštitučne oneskorený rast a nástup puberty (keď deti v staršom školskom veku začnú zaostávať v raste oproti vrstovníkom, ale nakoniec ich neskôr aj dobehnú a majú výšku normálnu).
3. Intrauterinná rastová retardácia (deti s nízkou pôr.hmotnosťou/dĺžkou).
4. Syndrómové formy (tu ich patrí viac - prader-Willi, Turner, Noonanovej syndróm).
5. Endokrinne podmienené príčiny zníženého rastu (a tu je práve hypopituárny naninzmus - kedy dieťa nerastie kvôli nedostatku rastového hormónu; hypotyreóza - dieťa nerastie pri poruche štítnej žľazy, predčasná puberta, CAH).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas