Čo znamená dlhodobá riedka stolica u 5 mesačného syna?

Zodpovedané
4. feb 2022

Dobrý deň,

môj 5 mesačný syn má už 5 týždňov riedku stolicu, ktorá je ako voda. Všetko vsiakne do plienky a ostane iba film na povrchu plienky. Farbu má žltú, niekedy dosť svetlú, niekedy aj zelenú. Syn je plne dojčeny a uvažujem o eliminačnej diéte. Boli mu robené testy na ABKM, ktoré vyšli negatívne. Prikrmy som zatiaľ nepodávala.

Máva aj červené fľaky na pokožke. Žiadne iné problémy nejaví.

Je potrebné to nejak riešiť?

Čo ako dojčiaca matka môžem urobiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

eliminačnú diétu určite vyskúšajte, ale takú pravú naozaj bez mlieka. Ani bezlaktózové produkty, ani maslo na 2 týždne. Pokiaľ synček priberá a je spokojný, tak samotná konzistencia a ani farba stolice neurčuje, že by išlo o nejakú patológiu. Zmení sa príkrmami.

Ďalej by som aj tak vyskúšala nasadiť probiotiká Probiofix baby pre synčeka.

A na kožičku skúste používať niečo z rady Bioderma Aroderm (aj sprchvý olej do kúpeľa aj telové mlieko). To na záhlaví bábätká majú. Zvykne to miznúť po roku, ale tie ostatné ložiská kruhovité sú netypické.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas