Čo znamenajú plávajúce oči u 14 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
20. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 14 mesačného dieťaťa, ktorému niekedy ako keby plávajú oči z jednej strany na druhú. Robieva to občas, od cca 5 mesiacov.

Nič tomu nemusí predchádzať. Niekedy aj ako leží a hrá sa, tak na chvíľu začne takto gúlať očkami. Ale zároveň sa pri tom väčšinou usmieva a potom pokračuje ďalej normálne v hre.

Boli sme aj u neurológa, robili mu EEG. Vyšlo negatívne, ale nevedel povedať o čo sa jedná.

Ani očná lekárka sa k tomu nevedela vyjadriť. Syn na zem nepadol nikdy a napriek tomu mu tie očká z času na čas plávajú.

O aký problém môže ísť?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

tiež by som Vás poslala na EEG, ak aj vyšlo ako negatívne, určite zotrvať v sledovaní neurológa. Určite Vám aj hovoril, že plávajúce očká, také zapozerania sa, môžu byť prejavom formy epilepsie. Preto sa vlastne aj robilo EEG.

Ak ani na očnom nič nezistilo, je možný ešte veľmi teoreticky problém ušno-nosno-krčný s vestibulárnym aparátom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas