Dá sa dobehnúť oneskorený vývin 16 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
22. dec 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom oneskoreného vývinu.

Dá sa dobehnúť oneskorený vývin 16 mesačného dieťaťa?

Tak 3 - 6 mesiacov.

Môže mať do budúcna problém s čítaním a písaním?

Kde nájsť niečo ako pomôcku pre prvorodičku, čo v akom období/veku má dieťa vedieť a následne sa zamerať k dieťaťu vhodnými aktivitami?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem presne o čom hovoríme. Ak ide o nejaké odchýlky psychomotoriky, tak najlepšie je cvičenie s fyzioterapeutom. To vždy urýchli posun k zlepšeniu a teda aj k rovestníkom.

Čo sa týka hry, tak neviem Vám povedať, či niečo také existuje. Riadila by som sa dieťaťom a jeho pripravenosťou. Keď ho začne baviť pozerať knižky, tak pozerať knižky, začať si ukazovať, potom vkladať veci do škatuliek. Neskôr maľovať. Je to veľmi individuálne kedy, čo ktoré dieťa začne baviť a kedy, čo teda zaradiť, akú aktivitu.

Základné miľníky vo vývoji môžete nájsť aj tu (neprečítala som to všetko, takže sa neviem 100% zaručiť za info, ale tak oruientačne to hádam bude fajn).

https://mamaaja.sk/kalkulacky/vyvoj-dietata-mes...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas