Dá sa problém pri konečníku riešiť aj inak ako chirurgicky?

Zodpovedané
27. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dvojročnej dcérky. Asi od 7. mesiacov má problém ako je tá čiarka nad konečníkom, tak jej nad tým konečníkom trčí von sliznica. Teda neviem ako to nazvať ako keby prasknuté. Naša lekárka nám kázala zatláčať to dnu do konečníka a keď to nepomôže, tak nás pošle na chirurgiu.

Občas máme s tým pokoj, no po každej stolici jej to ide von a trčí to.

Dá sa to riešiť aj inak ako chirurgicky?

Ak nie, tak ako to budú riešiť na chirurgii?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide pravdepodobne o hemeroid.

Hemeroidy u detí do 15 rokov sú veľmi vzácne. Ak však sú prítomné, vo väčšine prípadov ide o vonkajšie hemeroidy.

U malých detí by mohli vyzerať ako šedavo modré uzlíky pri konečníku vykleňujúce sa väčšinou pri kakaní. Vonkajšie krvácanie nebýva časté a takéto bezpíkznakové perianálne modravé uzlíky nevyžadujú špeciálnu liečbu. Ak sú však symptomatické (svrbenie, pálenie, krvácanie) doporučuje sa konzervatívna liečba masťami a čípkami s anestetickou a adstringentnou zložkou - u detí masť Faktu.

Vhodné sú aj režimové opatrenia - veľa pohybu, po stolici sprcha namiesto používania toaletného papiera, zamedziť zbytočnému vysedávaniu na záchode, masáže konečníka.

S chirurgickým riešením u takto malých detí nemám skúsenosť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas