Dcérka sa po praženici vysypala. Môžem ju dať zaočkovať?

Zodpovedané
22. apr 2022

Dobrý deň,

dcérka bude mať o týždeň rok. Bielok máme dávno zavedený (piškóty, palacinky, vaječné cestoviny). Minulý týždeň som jej urobila praženicu a celá sa vysypala. Nič iné nejedla z čoho by to mohlo byť, tak to pripisujem bielku. Doktorka mi povedala, že niektoré detičky takto reagujú, keď bielok neprejde vysokou tepelnou úpravou.

Na internete som sa dočítala, že očkovanie v 18. mesiaci je nebezpečné pre deti, ktoré sú alergické na bielok. Vraj vakcína je vyvíjaná na slepačích embryách.

Môžem dať dcérku normálne zaočkovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete. Očkovanie MMR, o ktoré ide je ovolené aj pre ľudí s alergiou, ktorú ale Vaša dcérka nemá aj tak dg. Išlo u nej "iba" o výsyp, nie o alergickú reakciu v pravom zmysle slova.

Výrobca uvádza: Zložka osýpok a zložka príušníc očkovacej látky sú vyrábané na bunkovej kultúre kuracích embryí, a preto môžu obsahovať stopy vaječnej bielkoviny. Jedinci, ktorí mali anafylaxiu po požití vajca, musia byť očkovaní s mimoriadnou obozretnosťou a pre prípad výskytu takejto reakcie musí byť k dispozícii zodpovedajúca liečba anafylaxie.

Vaša dcérka anafylaktickú reakciu nemala ani náhodou. Je to reakcia kedy má jedince problém dýchať, odpadáva, trasie sa... Preto očkovaná byť môže bez mimoriadnej obozretnosti.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas