Do akého veku sa musí fontanela uzavrieť?

Zodpovedané
29. máj 2019

Dobrý deň,

dcérka ma čoskoro 17 mesiacov a stále má dosť veľkú fontanelu. Doktorka na ročnej prehliadke spomínala, že do 18. mesiacov máme čas. Len akosi som sa neopýtala, čo bude nasledovať ak sa do toho 18. mesiaca neuzavrie.

Do akého veku sa musí fontanela uzavrieť?

Čo nasleduje, ak sa fontanela neuzavrie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

fontanela sa zvykne uzatvárať do 18. mesiaca veku dieťaťa, ako Vám povedala vaša pani doktorka.

Neviem, či beriete, alebo ste brali Vigantol. Je potrebné ho brať s mliečnou dávkou. Je máj, už bude aj viac slniečka. To taktiež prispieva k správnemu fungovaniu kostného metabolizmu.

V prípade, že sa veľká fontanela neuzavrie dcérke ani po 18. mesiaci, tak je vhodné vyšetrenie metabolizmu vápnika. Zrejme bude odoslaná na neurologické vyšetrenie.

Niektorým deťom sa však fontanela uzatvára neskôr ako je to v "tabuľke". Nestresujte sa, ak je inak všetko v poriadku. Bude to pravdepodobne aj jej prípad.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas