Dvojročná dcéra má rozťahé a zašité ucho. Ako sa máme starať o ranu?

Zodpovedané
31. jan 2022

Dobrý deň,

moja dvojročná dcéra nešťastne spadla a rozťala si ucho v príušnej oblasti. Bola tam hlbšia rana. Ušný lalok jej to oddelilo od tvárovej časti. Noha stola bola hranatá. Boli sme na pohotovosti na Kramároch a prišili jej to späť.

Sterilné krytie sme jej dali ďalší deň dolu podľa pokynov z pohotovosti. Kúpili sme dezinfekčný roztok a okolie rany tampónom prechádzame 1x denne.

Na uchu jej ostala v oblasti rany náplasť, ktorou sú prekryté stehy.

Má to tam ostať?

Nemám dôvod dávať to dolu a ani na to striekať dezinfekčný roztok. Mne to príde ako také istenie tých stehov, ale možno sa mýlim.

Ako sa potom starať o ranu?

Rozmýšľali sme aj nad nejakou plastikou, ale momentálne ju nechceme stresovať.

Je potrebné vyhľadať už teraz odborníka na tieto jazvy u deti?

Ďakujem

Dobrý deň,

náplasť treba dať dole a musíte dezinfikovať ranu. Nielen jej okolie. Po dezinfekcii ranu opätovne prelepte (dezinfikujte 1x denne).

Myslím, že neskôr bude čas na laserové možnosti. Prípadne po zhojení skúsiť Contractubex gél (prípadne pri výbere stehov sa opýtajte priamo chirurga, či neodporúča niečo iné).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas