Dvojročná dcérka má len 9,5 kg. Čo mám robiť, aby pribrala?

Zodpovedané
30. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej dcérky, ktorá mala teraz 2 roky. Váži len 9,5 kg. Veľmi zle papá. Nemá rada chlieb a ani rohlík. Veľmi zriedka zje aj mäso.

Na raňajky má rada cereálie s mliekom, potom na desiatu dostane ovocie. Na obed jej varím polievky. Hoci ich má rada, zje len pár lyžičiek a hotovo. Druhé jedlo ani nedá.

Na olovrant má jogurt, alebo puding a ovocie. Na večeru dostane to, čo sme mali na obed, alebo varím mu kašu, kakao, paštétu, ale bez chleba.

Dávam jej aj sirup na chuť do jedla, ale nezaberá. Každý deň, alebo po dvoch dňoch kaká. Konzultovala som aj pediatrom, ale nehovorila nič na hmotnosť dieťaťa. Vraj kým má dobrú náladu a nie je chorá, tak nie je čo riešiť.

Čo mám robiť, aby pribrala?

Ďakujem

Dobrý deň,

váha dcérky je výrazne, výrazne pod normou (pre tento vek je bežná váha okolo 13,5kg). Ja by som to určite už chcela riešiť ako neprospievanie a venovala by som sa tomu viac.

Určite komplet odbery - vôbec nepapá mäso, v akom stave je krvný obraz a s-Fe?

Samozrejme keďže by ma zaujímalo prečo dcérka neprospieva spravila by som celé odbery, tampóny stolice, odbery stolice, hormóny ŠŽ, skríning celiakie.

Podľa toho by som dieťa odoslala na gastro alebo endokrinologickú ambulanciu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas