Dvojročný syn má malý penis. Máme to začať riešiť hormonálne?

Zodpovedané
4. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom chúlostivého problému dvojročného syna. Jeho dĺžka penisu je len 2 cm. Keď to porovnám s inými chlapcami v jeho veku, tak ho má o dosť menší.

Mladší syn má od narodenia väčší penis ako starší syn. Už som aj čo to googlila a vybehol na mňa strašiak ako mikropenis. Nechcem, aby sa mu neskôr posmievali.

Mali by sme to začať hormonálne riešiť?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

mikropenis by bol zjavný od narodenia. A najmä, ak by to mala byť vec na riešenie (napríklad hormonálne), tak je to väčšinou súčasťou "väčšieho balíka" symptómov, nie izolovaná vec.

Môžete na to upozorniť pediatra na prehliadke, ale ak nie sú iné symptómy (malý vzrast, ostatný genitál ako semenníky, miešok, prípadne nezostúpené semenníky, ochlpenie) nebude sa to riešiť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas