Hemofilus u 9 mesačnej dcérky. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
26. sep 2020

Dobrý deň,

mojej 9 mesačnej dcére bol zistený z výteru hrdla bacil hemofilus. Doktorka mi povedala, že je súčasťou mikroflóry. Dcérka je zachrípnutá a už týždeň berie kalciový sirup. Žiadna zmena.

Čo nám odporúčate?

Môžem jej dávať aj vitamín D, keď berie kalciový sirup?

Ďakujem

Dobrý deň,

lekárka má pravdu. Ak baktéria nespôsobuje teploty, zvýšenú zápalovú aktivitu, tak sa Hemofilus nepreliečuje antibiotikami (nechceme predsa dcérku zbytočne zaťažovať antibiotikami!!).

Baktéria môže spôsobovať ochorenia dýchacích ciest, ušiek atď, avšak to by korelovalo s klinickým obrazom, ktorý Vaša dcérka nateraz nemá. Zachrípnutie je najskôr vírusového pôvodu, na to antibiotiká nezaberú.

Vitamín D môžete dávať do 3 rokov (dokonca by ste mali, nie že mohli) aj keby brala čokoľvek iné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas