Hrozia vážne vedľajšie účinky pri odloženom očkovaní?

Zodpovedané
28. nov 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom očkovania.

Vraj deti, ktoré sa neočkujú presne podľa očkovacieho kalendára majú horšie vedľajšie účinky ako deti zaočkované načas. Raz mi to povedala jedna pediatrička a odvtedy ma to trápi. Mojim detičkám museli posunúť očkovanie a teraz sa bojím ich dať zaočkovať. Myslela som si, že to až tak nevadí.

Môžem dať dieťatko prvý raz zaočkovať Hexavakcínou až ako 7-mesačné?

Môže mať nejaké následky z toho, že sa očkuje oneskorene?

Aké máte skúsenosti s očkovaním starších detičiek Hexavakcínou a MMR vakcínou?

Je možnosť vykonať platený odber krvi, z ktorého sa dá zistiť znášanlivosť očkovania?

Sú tieto výsledky relevantné?

Ďakujem

Dobrý deň,

o žiadnych následkoch a ani o "väčších" nežiadúcich účinkoch som nikde nikdy v žiadnej literatúre nečítala. Je pravda, že čím je dieťatko staršie, tým to viacej vníma. Plač a negativizmus je určite väčší u ročného ako 3-mesačného dieťaťa.

Následky z odloženia očkovania nie sú ani v neskoršom veku. Očkovanie nie je dobré zbytočne odkladať. Očkovací kalendár je navrhnutý vzhľadom k potrebe chrániť deti v najzraniteľnejšom veku.

Niečo ako znášanlivosť očkovania (test) neexistuje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas