Javí moja 11-mesačná dcérka znaky autizmu?

Zodpovedané
30. aug 2022

Dobrý deň,

moja dcéra bude mať 11 mesiacov. Do 9. mesiaca nerobila nič, potom sme išli k fyzio a pekne nás nakopla. Od 9. mesiacov sa naučila po štyroch. Potom sed a stavať sa. Všetko v jednom mesiaci. No čoho sa obávam je, že dcéra nechce byť pri iných ľuďoch a ani pri rodine už asi od 5. mesiaca. Len ja a manžel, pár kamarátiek.

Keď mi dnes sedela na bruchu a oprela sa o moje nohy, pozerali sme si tvárou v tvár, tak som sa s ňou rozprávala a pozerala na mňa. Keď som sa odtiahla do pravej strany a do ľavej, tak jej oči ostali rovno. Nepozreli sa. Až po chvíľke si ma začala všímať a aj oči jej už išli zo strán na stranu, tak ako som sa hýbala.

Stalo sa to viackrát. Dcéra sa usmieva, stále vyžaduje moju pozornosť, do oči sa mi tiež pozerá. Kde sa pozriem, hneď sa otočí, nerozpráva. Akurát tlieska rukami.

Keď jej poviem urob ťapi ťapi, tak neurobí. Iba pozerá na mňa. Keď jej s rukami ukážem, tak vtedy áno. Inak nie. Okrem toho nerobí nič.

Ide o autizmus?

Ďakujem

Dobrý deň,

diagnóza autizmu sa stanovuje veľmi komplexným a náročným vyšetrením. Je to niekoľkomesačný proces.

Vývin, ktorý popisujete u Vašej dcérky mi príde ako veku primeraný a nič ma na ňom nevyrušuje, aby som nad diagnostikou dcérky vôbec uvažovala.

Veľa detí nechce byť pri nikom inom ako pri mame, je to úplne normálne. Opakovať začína, rozprávať ešte nemusí, motoricky sa po fyzio konzultácii nakopla. Nateraz nevidím najmenší dôvod na znepokojovanie sa diagnózou poruchy autistického spektra.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas