Je bezpečné očkovať MMR v 11. rokoch?

Zodpovedané
5. apr 2022

Dobrý deň,

dcéra bude 1. krát očkovaná proti MMR až v 11. rokoch. Podľa schémy o očkovaní v neskoršom veku má druhú dávku vakcíny dostať 6 mesiacov po prvej dávke. Zdá sa mi to však priskoro.

Podľa očkovacieho kalendára túto vakcínu dostávajú deti v cca 2 rokoch a potom až v 11. rokoch. Teraz po novom by mali byt preočkované v 4., resp. 5. rokoch, takze je tam značný časový rozdiel.

Je to bezpečné?

Máte s takouto schémou očkovania priamu skúsenosť, resp. vedomosť od iného pediatra?

Viem, že na Slovensku nie sú monovakcíny proti mumpsu, ružienke a osýpkam schválené, avšak radšej by som dcéru očkovala týmto spôsobom.

Je reálne ich získať?

V zahraničí sú k dispozícii, lenže aj tak by ich mal lekár predpísať, aby ich lekáreň mohla zabezpečiť. Prípadne by som dala druhú dávku MMR až po vyšetrení stavu protilátok.

Je pre lekára neočkovaný pacient skutočne hlavne administratívne taký problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemám skúsenosť.

Skúste napísať do poradne v tomto linku (odpovedajú lekári priamo z vakcinačných centier):

https://www.sprievodcaockovanim.sk/

* Choďte úplne na spodok stránky, je tam taká fialová bublina s textom "položiť vlastnú otázku".

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas