Je haemophilus influenzae bežná baktéria u detí?

Zodpovedané
7. nov 2022

Dobrý deň,

od začiatku roka mám 3-ročného syna a ročnú dcéru nonstop sopľavých a ukašľaných. Nonstop znamená maximálne 5 dní v mesiaci bez sopľov a dusivého či prieduškového kašľa. Vždy sú preliečení rovnakými liekmi. V septembri u syna z výterov zistili pneumokoka - bol neliečený. Pred týždňom a pol mal syn opäť sople, zapálené oči, prieduškový dusivý kašeľ. Dokonca sa jednu noc aj skutočne dusil. Je bez teploty, sťažoval sa ale na bolesť očí, nosa, hrudníka a uší. O 2 dni to dostala aj dcéra. Opäť im lekárka predpísala rovnaké lieky, ktoré nezabrali. Nakoniec im obom z výteru zistili prítomnosť baktérie haemophilus influenzae. Dostali aj antibiotiká.

Je to bežná baktéria, alebo sa mám niečoho obávať?

Ako dlho po dobratí liekov majú ostať deti mimo kolektívu a syn mimo škôlky?

Kedy po vyliečení môže ísť dcéra na posledné povinné očkovanie?

Je možné, aby som to od detí dostala aj ja, keďže stále dojčím, tiež mám dusivý kašeľ a voľnopredajné lieky nezaberajú?

Mám ukončiť dojčenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

dojčenie nemusíte ukončovať. Pokiaľ človek nemá vysoké horúčky, zápalovú aktivitu, nie je v zlom klinickom stave, tak sa Hemofilus nepreliečuje.

Deti sú proti nemu očkované (resp. proti ťažkým formám ochorenia ako je meningitída a sepsa). Baktéria je to bežná, vyskytuje sa bežne a pokiaľ nespôsobuje akútne ochorenie, nemusí sa liečiť.

Mimo kolektívu má byť dieťa pokiaľ nemá príznaky ochorenia, plus pár dní na rekonvalescenciu imunitného systému.

Očkovaná môže byť dcérka pokiaľ nebude mať príznaky ochorenia + pár dní.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas