Je jedálniček môjho 18-mesačného dieťaťa postačujúci?

Zodpovedané
31. okt 2022

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom stravovania mojej 18-mesačnej dcéry.

Momentálne má nasledovný režim: O 8.00 vstáva, ide na nočník, o 8.30 zje mliečnu kašu alebo krupicu. K tomu vypije 2 dcl mlieka alebo vody. O 11.30 zje skoro pollitra polievky, hlavné jedlo jej pripravujem o 14.00. Niekedy zje viac, inokedy menej. Ak jej dám kúpený príkrm, tak spapá 250 g. Olovrantuje o 16.00 kapsičku domácej výživy, nie vždy si ju však dá. Večeru má o 18.00 jogurt, 150 - 200 g. Pred spaním vypije o 20.00 UM, približne 150 - 200 ml. Niekedy sa ešte zobudí v noci na mlieko, vypije ho asi tiež do 150 ml.

Mám pocit, že toho zje celkom dosť, ale váži len 10,5 kg. Pečivo, palacinky, lievance a vlastne všetko od "cesta" odmieta, čiže dookola papá skoro to isté.

Je takýto jedálniček postačujúci?

Nevadí, že má denne podobnú stravu?

Momentálne pije Sunar AR Comfort 2, je lepšie prejsť na Sunar Complex 3 alebo Sunar Premium 3?

Je v nich nejaký rozdiel, alebo môže prejsť už na kravské mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že polievky striedate s použitím rôznych druhov zeleniny, prípadne dávate halušky, cestoviny do nich. Obed predpokladám, že papá rôzne alternatívy rodinnej stravy s dobrým zastúpením najmä zdroja železa (vajíčka, mäsko, strukoviny). K tomu striedanie príloh ryža, zemiak, cestovina, kuskus...

Aj kaše by sa mohli striedať. Raz kúpiť pohánkovú, raz pšeničnú, raz cirokovú, raz ryžovú, aby bolo zastúpenie rôznych druhov obilnín. Chýba mi v strave klasické čerstvé ovocie. Odmieta ho? Mohli by ste jej dávať nakrájané ovocie namiesto taštičiek.

Čo sa týka mlieka, môžete ponechať UM a aj prejsť na kupované čerstvé plnotučné z obchodu, pokiaľ nevypije viac ako 500 ml mlieka denne. Váha je k jej veku primeraná.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas