Je moja 16 mesačná dcérka v poriadku?

Zodpovedané
28. máj 2020

Dobrý deň,

vďaka IVF mám 16 mesačnú dcérku, ktorá je od narodenia málinko pozadu. Sadla si až ako 10 mesačná, štvornožkovala ako 9 mesačná. Chodiť začala ako 14 mesačná.

Celý deň blabolá, ústa sa jej nezatvoria. Všetko je však iba jej jazykom. Okolie a aj náš pediater hovorí, že už by mala niečo rozprávať. Aspoň mama, tata, resp. zvuky zvierat.

Jediné, čo rozumiem je ha-halo, da-daj, kak-tak. Stále si s ňou pozerám obrázky a dokola jej všetko opakujem. Mám však pocit, že nechce, alebo mi nerozumie.

Podobne je to aj s nočníkom. Ani raz do neho nevykonala potrebu. Posedí si na ňom pár minút a potom tam nechce byť.

Je to v jej veku poriadku?

Inak je vynaliezavá, stále behá, smeje sa, kričí, plače, zlostí sa. Keď vidí psíka, tak urobí taký zvláštny zvuk. Na iné zvieratka nereaguje. Keď poviem, aby ukázala, kde je psík, tak neodpovie.

Podľa mňa počuje dobre. Keď poviem urob paci pac, tak to urobí.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, že nevykonala potrebu do nočníka, tak to nie je nič výnimočné v tomto veku.

Čo sa týka slovnej zásoby tak deti v jej veku už zvyknú tvoriť aspoň 10-15 slov, ale nie každé dieťa je rovnaké.

Ostatný psychomotorický vývoj je v rámci normy, bez nutnosti prešetrovania - deti často sedia až neskôr ako je uvádzané v tabuľkách, chodenie a lozenie je v bežných mesiacoch.

Ak sa reč nebude vyvíjať k lepšiemu, prípadne bude stagnovať nebodaj sa zhoršovať, je na mieste neurologické a ORL vyšetrenie. Ale nateraz by som sa neznepokojovala.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas