Je možné, aby sa prejavila hemochromatóza u trojročného dieťaťa?

Zodpovedané
16. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom normálnych hodnôt železa u 3 a 5 ročných deti.

Manželovi bola nedávno zistená, takže v rodine toto ochorenie je. Prekvapila ma zvýšená hodnota železa u syna, keďže sme sa všade dočítali, že sa to prejavuje až neskôr.

Je možné, aby sa prejavila hemochromatóza u trojročného dieťaťa?

Ostatné hodnoty čo sa týkalo metabolizmu železa boli v poriadku.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

hemochromatóza ako ochorenie sa nezvykne u detí prejavovať. Vyšetrenie potomkov sa ani neodporúča skôr ako pred 20.rokom života.

Pre diagnózu hemochromatózy je typické zvýšenie saturácie transferínu železom a zvýšenie feritínu vzhľadom k veku.

Ak sú tieto hodnoty v norme, tak ochorenie je nepravdepodobné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas