Je možné u 3-ročného dieťaťa kombinovanie vakcín Havrix a Nimenrix?

Zodpovedané
9. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti očkovania vakcínami Havrix a Nimenrix u 3-ročného dieťaťa.

V letáku vakcíny Nimenrix je uvedené rozdelenie veku očkovaných od dojčiat až po 25-ročných, z ktorých uvádzam iba 2 skupiny:

Vo veku od 1 roka sa Nimenrix môže podať súbežne s ktoroukoľvek z nasledujúcich očkovacích látok: s očkovacou látkou proti hepatitíde A (HAV) a s očkovacou látkou proti hepatitíde B (HBV), s očkovacou látkou proti osýpkam - príušniciam - ružienke (MMR), s očkovacou látkou proti osýpkam - príušniciam - ružienke - ovčím kiahňam (MMRV), s 10-valentnou pneumokokovou konjugovanou očkovacou látkou alebo s neadjuvovanou očkovacou látkou proti sezónnej chrípke.

V druhom roku života sa Nimenrix taktiež môže podať súbežne s kombinovanými očkovacími látkami proti záškrtu - tetanu - čiernemu kašľu (acelulárna zložka pertussis) (DTaP), vrátane očkovacích látok DTaP kombinovaných so zložkou hepatitídy B, inaktivovaným poliovírusom alebo Haemophilus influenzae typ b (HBV, IPV alebo HiB), akou je očkovacia látka DTaP-HBV-IPV/Hib, a 13-valentnou pneumokokovou konjugovanou očkovacou látkou.

Tým, že sú odporúčania takto rozdelené, predpokladám, že pre každú vekovú skupinu sú iné. Žltačku typu A (havrix) v našej kategórii tam nevidím.

Čiže my sa máme riadiť odporúčaním pre druhý rok života a teda nekombinovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

druhý rok života je vek dieťaťa od 1. roka do 2. roka. Je to ako keby pokračovanie prvého odstavcu a teda, že po 1. roku sa môže podávať so všetkými uvedenými vakcínami. Kombinácia Nimenrix + Havrix je teda v poriadku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas