Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je možné vyliečiť Neisseria meningitidis bez liekov?

Zodpovedané
17. okt 2021

Dobrý deň,

naša skoro 2,5 ročná dcéra bola pred skoro dvomi týždňami v pondelok na výtere, kde jej výška pozitívna baktéria Neisseria meningitidis v hrdle. Týždeň nato išla na opakovaný výter, ktorý jej už ale vyšiel negatívny. Pani doktorka nám nevedela dať celkom odpovede na naše otázky. Pýtala som sa jej, či je možné vyliečiť sa za týždeň z tejto baktérie bez liekov.

Aký je Váš názor?

Je to možné?

Je možné ju dať zaočkovať proti meningokokom, keď už raz v tele túto baktériu mala?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

táto baktéria v hrdle prítomná u viacerých jedincov býva. To však neznamená, že je prítomné ochorenie - to musí mať klinické príznaky. Nikdy sa nelieči iba baktéria, ale lieči sa ochorenie.

U dcérky mohli byť 2 alternatívy. Prvá alternatíva, že je nositeľkou baktérie, ktorá sa zachytila, ale nespôsobovala veľké problémy telu (tie môže spôsobiť v prípade poruchy imunity). Alebo druhá, dcérka sa ňou nakazila, ale telo sa s ňou zvládlo popasovať bez liečby.

Táto baktéria môže spôsobovať veľmi závažne invazívne ochorenia. Najohrozenejšia skupina je skupina detičiek do 2 rokov. Potom adolescenti a potom seniori. To, či dáte dcérku očkovať je na Vás, ja si myslím, že to nie je očkovanie zbytočné (a môj synček očkovaný je).


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas