Je možný prenos ovčích kiahni na dojča?

Zodpovedané
20. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prenosu kiahni.

Je možné, aby sa vírus kiahni preniesol aj z dospelého človeka, ktorý v detstve prekonal kiahne, ale bol v úzkom kontakte s nakazeným dieťaťom v inej domácnosti

Je možné, že bude iba prenášačom aj keď sa na ňom vírus neprejaví?

Rada by som sa vyhla tomu, aby sa nakazilo naše dieťa v 5. mesiaci.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak niekto prekoná ovčie kiahne je už potom neinfekčný pre iné osoby - teda infekčnosť osoby je iba v akútnej fáze ochorenia. Tento vírus je v našom organizme po prekonaní celý život a môže sa prejaviť ako pásový opar. Ale ani ten nie je infekčný k inej osobe.

Ak dobre rozumiem, vy ste boli v kontakte s dieťatkom, ktoré má ovčie kiahne, ale ak ste ovčie kiahne prekonali, už sa nenakazíte akútnym ochorením kiahni a teda nemôžete nakaziť Vaše bábätko.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas