Je nepokoj a nekľud u 8-mesačného dieťaťa v poriadku?

Zodpovedané
28. sep 2022

Dobrý deň,

moja 8-mesačná dcéra je nepokojná a nekľudná. Je naučená na ruky. Keď ju dáme na zem, tak sa jeduje. Stále mixuje rukami a kope nohami. Keď niečo chytí, tak všetko silou, niekedy jedom.

Dávam jej prsník a ona si popritom búcha rukou. Nemá ešte ani jeden zub, ešte úplne sama nesedí. Keď ju skúsime dať sedieť, tak sedí pekne, ale sama úplne nie. Prekáca sa stále na brucho na chrbát a dokola. Neplazí sa ešte, ale na bruchu sa otáča dokola.

Je nervozita u tak malého dieťaťa normálna?

Snažím sa ju od včera odučiť od rúk, lebo to sa nedá existovať a nič urobiť. Ona však plače a hrozne sa jeduje. Neviem, že za koľko ju to prejde a pochopí, že už ju na rukách nosiť nebudem.

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že to je jej povaha. Niečo ako odučenie od rúk asi neexistuje. Niektoré deti proste chcú byť na rukách. Veľmi. Iné nie.

Možno sa trošku zlepší situácia vtedy, keď bude pohyblivá. Dovtedy asi treba najmä veľa trpezlivosti. Sedieť ju vy nedávajte, nech si do sedu príde sama.

Ak pivotuje (otáča sa okolo osi), tak za chvíľu dôjde aj k 4-nožkovaniu. Ak by k nemu neprišlo do mesiaca, tak sa objednajte k fyzioterapeutovi.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas