Je normálne, ak má 2,5 ročné dieťa piskľavý hlas?

Zodpovedané
11. júl 2022

Dobrý deň,

mám 2,5 ročnú dcéru, ktorá bola, čo sa týka reči, väčšinou pozadu. Začala hovoriť pred 2. narodeninami, teraz má 2,5 roka, snaží sa spájať aj kratšie vety, kombinuje a skúša, tie vety sú skôr také 3 - 4 slovné. Čo sa týka porozumenia, rozumie všetko si myslím, počúvne keď ju o niečo poprosím, snažím sa jej vysvetľovať, keď náhodou robí niečo nie úplne správne. Odkedy začala rozprávať tak má neuveriteľné piskľavý hlas, celý deň hovorí v tejto tónine, počas dňa má momenty, keď ton hlasu jej klesne a rozpráva “normálnym” tónom, no 98 % času hovorí tak vysoko.

Je to niečo normálne alebo to treba riešiť s nejakým odborníkom?

Ďakujem.

Dobrý deň,

úprimne s takouto otázkou som sa ešte nikdy nestretla. Takto "od stola" mi to príde, že je to vec, ktorá časom, ako sa rozrozpráva sa sama upraví. Ak Vás to však trápi, nie je najmenší problém objednať sa k logopedičke, ktorá je asi v zodpovedaní tejto otázky kvalifikovanejšia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas