Je nutné riešiť žltačku u novorodenca aj po 21. dňoch?

Zodpovedané
19. jún 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom krvných testov.

Je potrebné ísť na testy krvi po troch týždňoch od narodenia, keď je môj syn ešte stále málinko žltý?

Žltý prestáva byť postupne a dnes ráno už žltosť ani nevidím. To je 25. deň - štvrtý deň po nejakej určenej norme. Doktorka tvrdí, že je veľmi dôležité, aby žltá farba prešla po 21. dňoch. Inak to môžu byť vážne ochorenia.

Nemyslím si, že má nejaké ochorenie, keďže pekne papá (je plne dojčený) priberá, je aktívny, kaká, ciká.

Kedy je podľa vás potrebné riešiť žltosť deti a kedy ísť na kontrolný odber?

V nemocnici mu merali hladiny bilirubinu každý deň po dobu 5 dní, keďže ich mal hraničné. Nedávali ho pod lampu a nechali ho s tým vysporiadať samého. Prvé dni v nemocnici ho kŕmili a dokrmovali Nutrilonom a od štvrtého dňa bol plne dojčený.

Krvné skupiny máme so synom rovnaké, na hlavičke má kefalhematóm. Ja som mala počas tehotenstva cukrovku a otec ma Gilbertov syndróm.

Môže to spolu súvisieť?

Je nutné kefalhematóm nejako riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

kefalhematóm sa sám vstrebe a žltačka pretrváva asi aj v dôsledku postupného vstrebávania krvi spod kefalhematómu.

Žltosť ako taká je subjektívna.

Ďalej na Vašu otázku - žltý môže byť aj dlhšie (pokojne aj mesiac až dva). Ak by bola žltosť výraznejšia určite je na mieste sledovať hladinu bilirubíbu. Takto by som to ja nechala tak, a čakala. Dieťatko dobre kojila, aby malo príjem tekutín a určite nevystavovala slnečnému žiareniu. Niekedy to staršia generácia ešte odporúča ale je to nesprávny postup lebo dieťatko dehydratuje a tým žltačku zvýrazňuje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas